0Weeks0Days0Hours0Minutes0Seconds

24 November 2018

Registration of participants until 22th November 23:59 EET
Dancers from outside of Estonia please book your group tickets (price 18€) before 20th November

Online Registration has ended

Registration fee per person for 1 category 18€ (extra category + 5€)
extra categories free for kids & juniors. Extra fee starts 16+
Online registration ends 22th November 23:59 EET
Registration on the event day costs extra 5€
Registration 9:45-10:30 on the spot 24th November

DOORS OPEN @09:00

BATTLE PRESELECTIONS 11.00 – 17.00
@VanemuineConcertHall (Vanemuise 6, Tartu)

18:00 @VanemuineConcertHall (Vanemuise 6, Tartu)
Starting with 8 top 5vs5 break crew battles + all categories finals on a main stage.

Location

BOE 18:

● Vanemuine Concert Hall / Vanemuise 6, Tartu, Estonia

Let’s Show:

● Dorpat Conference Centre / Turu 2 Tasku, Tartu, Estonia

CATEGORIES

● 5vs5 break crew battle
● Junior crew battle -16 y.
● solo bboy
● solo bgirl
● solo kids bboy-bgirl -12 y.
● solo junior bboy-bgirl -16 y.
● 1vs1 hiphop PRO
● 1vs1 hiphop JUNIOR -16 y.
● Popping all ages

TICKETS

TICKET SALE START IN OCTOBER

PRE-SALE 18 €

● 21.11.2018 – 23.11.2018: 20 €

● 24. Nov AT THE DOOR: 22 €

ONLINE TICKETS SALE: TBA!

DJ

1. DJ RENEGADE / UK
2. MEGA JOKER / RUS
3. FUNKY DJ ELEGANT / LV
4. MIRSON / EST
5. KEN TWO / EST
6. AMEGA / LV

HOST

● Main HOST MC TRIX / UK
● VAKO / EST / Main stage
● WARTECS / FloMo, Saiffa / FIN / bboy-bgirl juniors & kids stage
● TUMAK / LAT / Hip-hop & popping stage
● TBA / Showcase stage

Judges

Breaking Judges (pro, solo, bgirl, 5vs5)

1. FOCUS / FlowMo, Saiffa, BboyBgirlDojo / FIN
2. YAN / All The Most / RUS
3. AIRDIT / GER 

 Kids, Junior preselection judges(crews, solo)

1. DIEHARD / TUN/EST
2. TBA!
3. TBA!

Hiphop and Popping Judges

1. KIERAN WARNER / UK
2. RAY BOOM / GER
3. Ruslans Rusya / LV

Let’s Show Dance

1. JURI KRASNOV / EST / DanceAct
2. ELINA GLADINA PEPPI/ LV / Ghetto Dance
3. SHALINI MODY / EST

COMPETITORS

5vs5 VIP Breaking Crews

1st Price – 1000€
(Invited 3 guest crews) all other must go through preselection

1. USA TEAM
/ Thesis / Flexum / MN Joe / Mike the Cure / Adverse /
2. El MOUWAHIDINE / MOR
/ Lil’ Zoo / Cri6 / Simo Croc / Smooth / The Wolfer /
3. 5 ELEMENTS / BLR / Winner Of Champs 2018 
/ Valodya / Alek / Wild Jerry / Bura Deny / Bulbaee

5vs5 PRESELECTION BBOY CREWS registration lineup

5 crews goes to finale!

SOLO BBOY (Pro)

1st Price – 250€ + BOE19 VIP Trip

1. SLAV / BLG / Winner of BOE 17
2. WILD JERRY / BLR / Champs2018 Winner
3. TBA!
Preselection lineup (must battle on spot)

SOLO BGIRL

1st Price – 150€ + + BOE19 VIP Trip

1. VANESSA MARINA / Portugal / Winner of BOE 17
2. IZANAMI / LAT / Champs2018 winner
3. TBA!

Preselection lineup: (must battle onspot)

JUNIOR CREW BATTLE ( -16 y.)

1st Price – Trophee, Sponsors + BOE19 VIP Trip
crew members 5-10
TOP16 start battle (invited 1):

1. FRESH APPLES CREW / EST / Winner Of BOE17
/ Bgir Aleksia / Bgri Karina / Bgir Lizok / Bboy Devid / Bboy Zenja /

Preselection lineup: (must battle onspot)

BREAK 1vs1 KIDS (under 12 y.)

1st Price – Trophee, Sponsors + BOE19 VIP Trip

1. Nixter / EST / BOE17 Winner

BREAK 1vs1 JUNIOR (12 – 16 y.)

1st Price – Trophee, Sponsors + BOE19 VIP Trip

1. Race / Comix Zone Kids / RUS / Winner Of BOE 17

1 vs 1 HIPHOP PRO

1st Price – 150€ + BOE19 VIP Trip

1.  DEYVRON / FRA / Winner Of BOE17

1 vs 1 HIPHOP JUNIOR (under 16 y.)

1st Price – Trophee, Sponsors + BOE19 VIP Trip

1. Winner Of BOE 17

POPPING (pro)

1st Price – 100 € + BOE19 VIP Trip

1. Winner Of BOE 17

BOE 2016

Battle Of Est 2016 Moments

BOE16 – FINAL BATTLE – TEAM USA (USA) vs FUSION MC (KOR)

BOE 2016 – 1 / 2 FINAL BATTLE FUSION MC / KOR vs ONE PEACE YES / RUS